- Dr. Láposi Réka
- Prof. Dr. Lehoczky Éva
- Dr. Fodor László
- Dr. Herczeg Béla
- Dr. Némethy Sándor
- Dr. Ambrus Andrea
- Dr. Kaprinyák Tünde
- Dr. Göblyös Judit
- Dr. Bélteki Ildikó
- Herédi Éva
- Lakatos Márk
- Szabóné Dr. Béres Beatrix
- Dr. Tury Rita
- Dr. Kőmíves Tamás
- Dr. Tóth Szilárd Zsolt
- Dr. Vincze Judit
- Pollenlabor
Pollenlabor
Utolsó módosítás: 2019. október 01.
Magyarország lakosságának 30 százaléka – hozzávetőlegesen 2 millió fő – szenved valamilyen allergiában. A betegek 65 százaléka pollenérzékeny, s ennek legalább 60 százalékát a parlagfű pollenje okozza. Emellett jelentős a fűfélék (Poaceae), nyír (Betula sp.), üröm (Artemisia sp.), mogyoró (Corylus sp), lórom (Rumex sp.), utifű (Plantago sp.) és a különböző gombaspórák (Alternaria, Cladosporium) által kiváltott allergiás reakció.
Hazánkban a pollenvizsgálattal kapcsolatos feladatokat az Országos Közegészségügyi Intézet Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztályán végzik és irányítják. Az Aerobiológiai Hálózat munkatársai 19 állomáson monitorozzák 32 növény és gomba légköri pollen illetve spóra koncentrációját.
2018 év első felében az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Campusa is csatlakozott az országos hálózathoz. Az 'A' épület tetejére egy Hirst-típusú térfogati mintavevő, Burkard-csapda került elhelyezésre 2018 áprilisában. A pollenminták gyűjtését és az allergének azonosítását az Agrártudományi és Környezetgazdálkodási Intézet munkatársai végzik. A pollenszezon kora tavasztól késő őszig tart és ezen belül augusztus és szeptember a legintenzívebb időszakok, a leolvasás hetente történik.
Pollenleolvasók:
Dr. Láposi Réka egyetemi docens
Dr. Tury Rita adjunktus
Dr. Kaprinyák Tünde adjunktus
A pollenlabor működését, célját és a legfontosabb allergén növényeket a nagyközönség is megismerheti a Kutatók Éjszakája Program keretein belül.