Cím: H-3300 Eger, Eszterházy tér 1.; Postacím: 3301 Eger, Pf.: 43.; Tel.: +36 36 / 520 400

BTK Tudományos Dzsembori

Utolsó módosítás: 2014. szeptember 15.

Az Eszterházy Károly Főiskola Bölcsészettudományi Karán minden félévben jó néhány TDK dolgozat születik meg a hallgatók "tollaiból". Közülük néhányan bemutathatták munkájukat a szerdai Tudományos Dzsemborin, ahol végre az is kiderült, ki kapja idén a Gárdonyi Géza-díjat.

Cserkészek ugyan nem voltak jelen a Bölcsészettudományi Kar május 14-i dzsemboriján, ellenben újabb három TDK dolgozat előadását hallgathattuk meg. A „házigazda" ezúttal is Reichmann Angelika, az Anglisztika Tanszék docense volt. Dr. habil. Gebei Sándor, az MTA doktora, a Történelemtudományi Doktori Iskola törzstagja köszöntőjében egyebek között az utóbbi évek sikeres bölcsész TDK dolgozatairól tett említést, majd biztosította a hallgatóságot arról, hogy az oktatók támogatására és segítségére továbbra is számíthatnak a tudományos munkáikban.

A 2012-ben alapított Gárdonyi Géza-díjat minden évben olyan végzős hallgatónak ítélik oda, aki különösen aktív közösségi tevékenységet folytatott és szakmai munkája is elismerésre méltó. Ez alkalommal is egy olyan hallgató kapta meg, aki több évig volt a Bölcsészettudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöke, a történelem szak szakreferense, a Történész Team koordinátora. Fábián Máté, végzős történelem MA szakos hallgató, nem múló lelkesedéssel szervezte meg és alakította újjá karának Hallgatói Önkormányzatát, álmodta meg a Történész Team-et és vette rá a Történész Labdarúgó Kupában való versenyzésre még a szak oktatóit is. Emellett folyton végzett tudományos munkákat is, gyakran láttuk őt egy halom történelmi témájú könyvvel sétálni. Ő maga szerényen úgy nyilatkozott díjának átvétele után, hogy a barátnője, a családja és a hallgatótársai nélkül mindez nem jöhetett volna létre. A díjátadón a FHÖK nevében Zvara Patrik, a Kepes György Szakkollégiumtól Dinnyés Patrik, a Bölcsészettudományi Kar nevében pedig Nagy Balázs mondott beszédet. Mindannyian örömüket fejezték ki, hogy részesei lehetnek egy ilyen díj elbírálásának. Dinnyés Patrik külön méltatta Fábián Máté többéves tudományos és közéleti munkáját.

A díj átadását követően a XXXII. OTDK április 30-i intézményi fordulójának helyezettjei tartottak előadásokat. Elsőként Molnár László, harmadéves történelem BA szakos hallgató referátumát hallhattuk, akinek Jan Jiskra élete, politikai és katonai pályája volt a témája. TDK dolgozatában, mely egyben szakdolgozata is, saját maga fordította, korabeli okleveleket dolgozott föl és mutatott be. A második előadó Balogh Gergő, harmadéves magyar BA szakos hallgató volt, aki Karinthy Frigyes számunkra kevésbé ismert „arcait" mutatta be Karinthy nyelvet ölt címet viselő előadásában. A leginkább a Tanár úr kérem és az Utazás a koponyám körül című műveiről ismert írót legtöbben elég egyoldalúan, csupán „a humoros író"-ként azonosítják. Balogh Gergő szerint azonban, akik csak ennyit ismernek föl művészetéből, azok számára „némák maradnak művei". Katona József Álmos, angoltanár-magyartanár MA szakos hallgató, a fordítás kognitív folyamatára szerette volna felhívni a figyelmet dolgozatában, melynek címe A megértés és fordítás viszonya, szerepe az oktatásban. Dolgozata elkészítéséhez a „Z-generációs" diákokkal és oktatókkal egyaránt töltetett ki kérdőíveket, melyből kiderült, hogy „Megérteni könnyebb, mint fordítani." Felmérése szerint anyanyelvről idegen nyelvre nehezebben megy a fordítás, és nagy gondot jelent, hogy mondanivalónk ugyanazt jelentse az idegen nyelven is, mint saját nyelvünkön. E probléma megoldási alternatívájaként, a fordítási készségek fejlesztése érdekében Katona József az irodalom által történő személyiségfejlesztést ajánlotta, a drámapedagógiát, vagy például a meseterápiát.

Bár ez alkalommal a Bölcsészettudományi Kar rajz szakosai a Tudományos Dzsemborira nem készültek kiállítással, Dr. Balázs Péter, a Vizuális Művészeti Tanszék docense prezentálta számunkra néhány munkájukat. A végzős művész hallgatóknak egy nappal később, május 15-én nyílt meg kiállításuk a Kepes György Művészeti Központban.

Ugyan a tervezett bográcsozás a főiskola B épületének udvarában a rossz idő miatt elmaradt, a B épület negyedik emeletén a konyhában is megfőtt a gulyás, a vendégek pedig Kovács Máté, Pirigyi Viktor és Ág Zsolt ének-zene szakos hallgatók zenei kísérete mellett el is fogyasztották mind.

A hírt küldte: Gendur Aliz, BTK TDK hallgatói mentor

Fotó: Berán Dániel, Gendur Aliz


< Vissza