Cím: H-3300 Eger, Eszterházy tér 1.; Postacím: 3301 Eger, Pf.: 43.; Tel.: +36 36 / 520 400

2007

Utolsó módosítás: 2014. szeptember 15.

2007-ben a díjat kapta: Dr. Naár Zoltán

Dr. Naár Zoltán

Egerben születettem 1966. február 19-én. Az egri Dobó István Gimnáziumban érettségiztem 1984-ben. Egyetemi tanulmányaimat 1985-ben kezdtem a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán, melyet 1990-ben fejeztem be biotechnológiai szakirányon szerzett, kiváló minősítésű, okleveles általános agrármérnöki diplomával.

Tudományos diákköri tevékenységként kezdtem a Trichoderma gombákkal kapcsolatos kutatómunkámat, melynek eredményeként már hallgatóként is több - köztük nemzetközi - konferencián vettem részt és nyertem díjakat. A diploma megszerzése után 1990-ben, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mikrobiológiai Tanszékén kezdtem oktatói tevékenységemet: tudományos segédmunkatársként önállóan vezettem a kötelező Mikrobiológia tárgy gyakorlatait. Ez idő alatt készítettem el és védtem meg a "Trichoderma törzsek mikrobiális ökofiziológiai szelekciója" című egyetemi doktori értekezésemet. A FEMS (Federation of European Microbiological Societies) ösztöndíjával 1991-ben egyhónapos franciaországi tanulmányúton voltam, amikor is vezető francia mikrobiológiai kutatóhelyeket látogattam meg.

Levelező aspirantúrámat 1992-ben kezdtem meg, és 1995 júniusában tettem le az aspiránsvizsgát mikrobiológiából és növényélettanból. A biológiai tudomány kandidátusa tudományos fokozatot 1997-ben szereztem meg "Antagonista trichodermák talajban való megtelepedését befolyásoló tényezők ökológiai értékelése" című disszertációm sikeres megvédésével. Azóta is intenzíven folytatom kutatómunkámat. Ennek eredményeként 1997-ben az "Év Ifjúsági Előadója" díjat kaptam a Magyar Mikrobiológia Társaságtól, 1998-ban pedig az "Év Fiatal Kutatója" díjat az MTA Miskolci Akadémiai Bizottságától. Témavezetőként önálló OTKA kutatási pályázatokat nyertem (1998-2001, és 2001-2004 futamidőre), 2001-ben pedig Bolyai János Ösztöndíjat nyertem 2001-2003 közti időszakra. Szintén 2001-ben nyertem el a "Az Eszterházy Károly Főiskoláért" díj ezüst fokozatát kiemelkedő tudományos, oktatói és pályázati koordinációs tevékenységemért. Az elmúlt években az élelmiszermikrobiológia területén végzek kutató tevékenységet: a RET ötfős mikrobiológiai és molekuláris biológiai kutatócsoportjának irányítása mellett. Szakértőként veszek részt országos kutatási, ill. K+F pályázatok (OTKA, GVOP) bírálatában.

Az Eszterházy Károly Főiskola Növénytani Tanszékén 1993 óta dolgozom: 1998-ig főiskolai adjunktusként, 2003-ig főiskolai docensként, azóta főiskolai tanárként. A kötelező tárgyként tartott Genetika és Mikrobiológia előadások mellett e tárgyak gyakorlatait vezetem. Annak idején elsőként vezettük be 2000-ben a Mikrobiológia kötelező tárgyként, valamint a Mikológia választható tanegységként való oktatását. Ennek sikeréhez 1 tankönyv, 3 főiskolai jegyzet és 1 kézikönyvfejezet megírásával járultam hozzá. Tudományos képzés keretében a Szent Itsván Egyetemen Ph.D. kurzusokat tartok, valamint bírálóként és bizottsági tagként veszek részt doktori disszertációk védésén. A MAB Biológiai Szakbizottságának 2007-től vagyok tagja.

Főiskolai megbízatásként 2000-2006 között voltam tagja a Gazdasági Bizottságnak, 2001-2006 között pedig a Természettudományi Kar kutatási koordinátoraként vettem részt a főiskola kutatási tevékenységének szervezésében, intézményi pályázatok összeállításában és a nyertes pályázatok kivitelezésében. Jelenleg a Természettudományi Főiskolai Kar Tudományos Bizottságának elnökeként és a főiskola Tudományos Tanácsának tagjaként segítem a munkatársak kutatási tevékenységét

Az elmúlt nyolc évben összesen 26 kutatási, kutatás-fejlesztési és oktatásfejlesztési pályázat kidolgozásában volt vezető szerepem. A 17 nyertes projekt révén összesen több mint 1.600 mFt-tal sikerült hozzájárulni a főiskola és a tevékenységekben közreműködő helyi -elsősorban élelmiszertermelő - vállalkozások fejlesztéséhez.

A Magyar Mikrobiológiai Társaságnak 1990-től, a Magyar Mikológiai Társaságnak 1993-tól vagyok tagja. Az MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tudományos Testületének külső tagja 1994-től, az MTA Miskolci Akadémiai Bizottságának 1995-től vagyok tagja. 2000-ben választottak az MTA Mikológiai Munkabizottságának tagjai közé.

Kutatási témáimban 53 előadást tartottam hazai és külföldi konferenciákon, tudományos rendezvényeken, összesen 36 megjelent, ill. közlés alatt lévő publikációm van hazai és külföldi lektorált folyóiratokban. A fejlesztő munkám eredménye 3 db társfeltalálóként benyújtott szabadalom is.


< Vissza