Cím: H-3300 Eger, Eszterházy tér 1.; Postacím: 3301 Eger, Pf.: 43.; Tel.: +36 36 / 520 400

Dienes-nap

Utolsó módosítás: 2015. május 11.

2015. május 13.

Meghívó

 

 

Tisztelettel meghívjuk az Eszterházy Károly Főiskola
Matematika és Informatika Intézetében 2015. május 13-án tartandó

"Dienes-nap"
 

elnevezésű rendezvényünkre.
Helyszín: Eger, Leányka utca 4. (C épület)

 

Tervezett program:

09:00-09:50 Regisztráció
09:50-10:00 Megnyitó - Liptai Kálmán, rektor
10:00-10:10 Bodolai Mónika, Papp József: A tudományos képzés műhelyeinek továbbfejlesztése az Eszterházy Károly Főiskolán c. pályázat bemutatása
10:10-11:30 Klein Sándor - Kiss Julianna: Dienes Zoltán emlékezete - előadás
11:40-12:40 Stettner Eleonóra (ÉlményMűhely): A GEOMATECH project bemutatása, STEAM és élményközpontú megközelítés a versenyeken - előadás
12:40-13:00 Téglási Ilona - Szabó Ildikó (ÉlményMűhely): "Adventures on Paper" - könyvbemutató és megemlékezés Slavik Jablan professzorról
13:00-14:00 Ebéd
14:00-16:00 Játékos interaktív bemutató foglalkozások Dienes Zoltán szellemiségében (a foglalkozások 14 és 15 órakor kezdődnek, 50 percesek)
  • Három egy sorban, logikai játékok a világ minden tájáról
    Makó Zita, 8-18 évesek, C-203

    Bizonyára mindenki ismeri a malom játékot. Ennek a játéknak nagyon sokféle változatát játsszák a gyerekek a világon mindenfelé. A foglalkozáson résztvevők ezek közül ismerhetnek meg néhányat, és megpróbálhatják legyőzni egymást.

  • Játékos formák és kreatív dimenziók
    F. Farkas Tamás (ÉlményMűhely), 16 éves kortól, C-208

    A foglalkozáson a résztvevők játékos formában ismerkednek meg a színek, formák és térbeli alakzatok elrendezésével a síkon. Vizuális logikával és egyszerű szabályok segítségével lehet eljutni a megoldásig. A foglalkozás része egy új, speciális előadás, mely a Design, és a különleges térbeli paradox alakzatok összefüggését elemzi, közérthető módon.

  • Számjátékok többszörösökkel
    Szakács Tamás, 10-14 évesek, C-204

    Az osztók, többszörösök, prímszámok világába kalauzoljuk el a tanulókat Dienes professzor játékával, melynek segítségével a természetes számok érdekes tulajdonságaira deríthetünk fényt.

  • Itt vannak a Jomili kockák!
    Szabó Ildikó (ÉlményMűhely), 15 éves kortól, C-206

    A szlovákiai magyar Lukovics László által feltalált Jomili készletet Victor Vasarely festőművész Op-Art művei és alkotói eljárásai ihlették. A készletet, életének utolsó éveiben Slavik Jablan matematikus, a vizuális matematika nemzetközileg elismert képviselője is tanulmányozta. Számtalan kép és térbeli alkotás hozható létre a Jomili nyolcféle, különbözőképpen megfestett kocka és hasáb elemeiből. A játék fejleszti a különböző korú gyermekek és felnőttek motorikus és kognitív képességeit, a kézügyességet, a térlátást, a kreativitást, a logikát és az alkotóképességet. A műhely során Slavik Jablan Op-Art műhelyeire is emlékezve, az optikai illúziók világába kalauzoljuk el a műhely résztvevőit.

  • Tangram-típusú játékok alkalmazása a matematikaoktatásban
    Oláhné Téglási Ilona, 13 éves kortól, C-205

    Az ősi kínai tangram játékot sokan ismerik. A gyerekek élvezettel próbálják kirakni a különböző alakzatokat az elemekből. A foglalkozás során azt szeretnénk megmutatni, hogy a játékot és variációit hogyan lehet konkrét matematikai tartalmak tanításához felhasználni.

  • Dienes professzor játékai
    Kiss Julianna, 10-12 évesek, C-208

    A foglalkozás során Dienes Zoltán eredeti játékaiból ismerkedhetnek meg a részvevők néhánnyal, melyek remekül szórakoztatnak, miközben alapvető matematikai fogalmakat ismertetnek meg a gyerekekkel.

16:00-16:30 Zárás, reflexiók

A rendezvényen a részvétel ingyenes, de regisztráció köteles. Regisztráció: https://io.ektf.hu/Dienes-Nap

Dienes Zoltán

Mottó: "Véleményem szerint elérhető az a cél, hogy alkotó tanulási helyzetet teremtsünk a matematikatanulás minden fokán. Ha egy gyerek saját tapasztalatai alapján eredményesen alakított ki egy fogalmat, akkor megalkotott valamit, ami előzőleg nem létezett, és az a valami pszichológiai értelemben is beépül személyiségébe, ugyanúgy, ahogy táplálékának lényeges anyagai beépülnek testébe. Ennek a tudásdarabnak olyan értéke lesz számára, mint egy kedve szerinti kép festésének, egy jó történet megírásának vagy egy izgalmas színdarab kitalálásának, amit társaival eljátszhat. Önmagában lesz értékes, mert annak az anyagnak lesz egy része, amelyből maga az élet áll."

(Dienes Zoltán: Építsük fel a matematikát, Gondolat Kiadó, 1973)

EKF


Letölthető meghívó plakát, Hivatalos meghívó


SZABAD JÁTSZÁS JÁTÉKOK
DIENES-KOCKA
KÖZÖS VONÁSOK KERESÉSE
DIENES-KÉSZLET ÁBRÁZOLÁS
SZIMBOLIZÁLÁS FORMALIZÁLÁS


A rendezvény A tudományos képzés műhelyeinek továbbfejlesztése az Eszterházy Károly Főiskolán című, TÁMOP-4.2.2.B-15/1/KONV-2015-0016 számú projekt keretén belül valósul meg.


< Vissza