Cím: H-3300 Eger, Eszterházy tér 1.; Postacím: 3301 Eger, Pf.: 43.; Tel.: +36 36 / 520 400

Népi kályhás-kandallós találkozó a Líceumban

Utolsó módosítás: 2014. szeptember 29.

A tízéves Magyarországi Cserépkályhások, Kandallóépítők- és Gyártók Országos Ipartestülete (MACSOI) idén tizedik alkalommal tartotta népi kályhás-kandallós találkozóját, ezúttal Egerben.

A Líceumban tartott konferencia célja a cserépkályhás és kandallós mesterség évszázadokra visszatekintő értékeinek, örökségének bemutatása, valamint a kályhák és kandallók mai alkalmazásai lehetőségeinek ismertetése, áttekintése. Az EKF Tittel Pál Könyvtár és Médiacentrum társszervezőként vett részt a konferencián.
A szombat reggeli sajtótájékoztatón köszöntőt mondott intézményünk rektora, dr. Liptai Kálmán is. „Egy évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy ki akarjuk tárni a kapuinkat Eger és a világ előtt, mondván: aki értéket lát bennünk, aki kapcsolatot szeretne velünk létesíteni, az jöjjön be rajta. Szerencsére jönnek is hosszú, tömött sorokban" – kezdte a rektor, aki kiemelte: a majd' 250 éves Líceumban sem ismeretlen a kályha látványa, hiszen tizenhét ilyen művészeti értékű alkotás még mindig megtalálható a főiskola egyes termeiben.

Nagy András, a MACSOI elnökhelyettese kiemelte, hogy az idén tízéves ipartestület egyfajta úttörő munkát végez Magyarországon. Amellett, hogy igyekeznek a szakmát a változásokhoz igazítani, évente két nagy konferenciát is szerveznek, de a Cserépkályhás című újságot is ők adják ki, évente háromszor. „Legnagyobb kihívás számunkra a környezetvédelem. Hiába a tévhit, a jól épített cserépkályhák megfelelnek minden előírásnak, különösen a szállópor kibocsátás engedélyezett mértékének is, ezért ők nem okolhatók a szennyezésért" – tette hozzá Nagy András, aki elmondta: ezeken a vándorkonferenciákon olyan helyszínt próbálnak mindig keresni, ahol a kályhás hagyományoknak és a kályha történetének valamilyen jelentős helyszíne van – így érkeztek városunkba is.

Az előadások során egyébként bemutatták a cserépkályhák, kandallók és kemencék építését, gazdaságos működését és fejlesztését, de a résztvevők az újabb tüzeléstechnikai megoldásokról is hallhattak. A konferencia zárásaként könyvtárosok vezetésével közel kilencven kályhásmester tekintette meg a Líceum régi barokk cserépkályháit.


< Vissza